menu_logo

menu_view_template done edit menu_subscribe menu_add menu_publish iOS Create Account Login
menu_clear
  • menu_insert_row
  • menu_delete_row
  • menu_insert
  • menu_share_template
  • menu_share_results
  • menu_duplicate
  • menu_view_source
  • menu_view_calc_log
  • menu_settings
  • menu_tags
  • help
  • menu_profile
  • menu_log_out
menu_preview_only
details_tap
details_type
details_title

Price Compare Calculator

Product 1
Price =
Size = 0
Units =
Price/Unit =
Description =
Product 2
Price =
Size = 0
Units =
Price/Unit =
Description =
Product 3
Price =
Size = 0
Units =
Price/Unit =
Description =

Help

This template compares up to three products, reducing each to its price per unit for better comparison shopping. For each product:
- Price: product price.
- Size: size of each product. Size is ignored if it equals 0.
- Units: number of units or weight.
- Price/Unit: price per unit.
- Description: an optional field to enter a description of the product being considered.

Examples

Example 1

Product A can either be purchased for $42.95 but includes 5 bottles or is $9.99 per bottle. Which is the better deal?
Product 1:
- Price: 42.95
- Size: 0
- Units: 5
The price is $8.59 per unit for Product 1. Product 2 is $9.99 so Product 1 is a better deal.

Example 2

Product A is $4.99 for 18 ounces while Product B is $2.99 for 12 ounces. Which is the better deal?
Product 1:
- Price: 4.99
- Size: 18
- Units: 1
The price per unit for Product 1 is $0.28
Product 2:
- Price: 2.99
- Size: 12
- Units: 1
The price per unit for Product 2 is $0.25.
Product 2 is the better deal.

Keywords

Price
Size
Units
Price/Unit
Description
Price
Size
Units
Price/Unit
Description
Price
Size
Units
Price/Unit
Description
-------------
Price Comparison